Coraz więcej przedsiębiorców zakłada firmę w Czechach

Redakcja Cracovian.pl
Coraz więcej polskich przedsiębiorców decyduje się na założenie firmy w Czechach. Bez restrykcji, przejrzysty system podatkowy, mniejsze koszty prowadzenia działalności – to argumenty, które przemawiają na korzyść prowadzenia biznesu za południowo-zachodnią granicą Polski.
Dlaczego firmy przenoszą się do Czech?
Prowadzenie działalności u naszych sąsiadów jest zdecydowanie prostsze i tańsze niż w granicach RP. Niestety Polska nie jest krajem szczególnie przyjaznym dla biznesu – nieprzewidywalność i uznaniowość fiskusa to jedne z licznych problemów jakie trapią polskiego biznesmana. Restrykcyjne przepisy, kontrole urzędu skarbowego czy wysokie podatki – to nie zachęca do tego, aby stać się przedsiębiorcą. W rankingach Polska plasuje się daleko w tyle pod względem przyjazności dla prowadzenia DG (dopiero 51 pozycja w rankingu Instytutu Milkena). Co ciekawe, Czesi również nie wypadli korzystnie (42 pozycja), jednak wspomniane wyżej korzyści stawiają ich w o wiele lepszym świetle. Podstawowe zalety z rejestracji firmy w Czechach to:
- brak konieczności wizyt w urzędach wszystkich szczebli – komunikacja elektroniczna;
- brak obowiązku posiadania kasy fiskalnej;
- dwie stawki podatku dochodowego dla osób fizycznych (15% i 22%) oraz płaska stawka dla spółek – 19%;
- duża tolerancja wobec drobnych opóźnień w płaceniu składek, podatków i zaliczek
- formy ewidencji dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową DG są maksymalnie uproszczone;
- liczne ulgi dla rodzin z dziećmi oraz studentów;
- składki i emerytury przedsiębiorców są uzależnione od uzyskanego dochodu;
- zasada domniemania niewinności w kwestiach skarbowych, ograniczona wysokość kar.
Rejestracja spółki w Czechach
Nasi sąsiedzi to atrakcyjna alternatywa dla Polaków chcących rozpocząć biznes. Przykładem może być założenie spółki, gdzie procedura jest o wiele łatwiejsza niż w Polsce. Przede wszystkim wymagania związane ze sprawozdawczością sprowadzono do minimum. Wszystko można przesyłać elektronicznie. Sam proces rejestracji spółki odbywa się bardzo szybko – nawet w tydzień. Tymczasem w Polsce na finalizację procedury potrzeba średnio kilka tygodni.
Samochód na firmę w Czechach
Przedsiębiorca zarejestrowany w Czechach może od zakupionego na firmę samochodu odliczyć np. podatek akcyzowy, który został zapłacony nawet w przypadku, gdy firma nie rozpoczęła jeszcze faktycznie działalności gospodarczej ale zakupiła już samochody. Przepisy związane z odliczeniem VATu w Czechach również są mniej restrykcyjne niż w Polsce. Spółki mają prawo odliczać pełen podatek VAT, który został zapłacony w paliwie od samochodów prywatnych. Z kolei w Polsce przysługuje jedynie częściowe odliczenie VATu w powyższych przypadkach, a w innych nie ma w ogóle takiej możliwości.
Czechy to atrakcyjny kraj dla polskich przedsiębiorców i wielu z nich decyduje się na rejestrację firmy u naszych sąsiadów. Niestety na tym zjawisku cierpi polski budżet, do którego wpływa coraz mniej pieniędzy z podatków. Jeżeli rząd nie podejdzie poważnie do kwestii migracji polskich przedsiębiorstw za granicę i nie wprowadzi nowelizacji ustaw dających przedsiębiorcom więcej swobody w prowadzeniu firmy, a przede wszystkim obniżających koszty z tym związane może to w znaczący sposób zachwiać polską gospodarką.