Motoryzacja

Ruszył Traficar, czyli pierwsza usługa car-sharing w Krakowie

Redakcja Cracovian.pl
paź 27 2016

Traficar

W Krakowie funkcjonuje już Traficar – usługa wypożyczania samochodów równie prosta w obsłudze jak miejskie rowery. Aby skorzystać z samochodu wystarczy firmowa aplikacja na smartfonie, jazda z kolei rozliczana jest w dwóch taryfach: za przejechany dystans oraz czas jaki spędzimy za kółkiem. Car-sharing od niedawna funkcjonuje na polskim rynku wypożyczalni samochodów. Jeśli usługa zyska popularność to Traficar może stać się poważnym konkurentem dla taksówkarzy oraz dobrze funkcjonującego już UBERa.

Car-sharing

Pod pojęciem car-sharing nie kryje się nic innego jak wspólne użytkowanie samochodów. Taka forma wynajmu pojazdów funkcjonuje już w ponad tysiącu miast na świecie i z roku na rok zyskuje na popularności. Pojazdy są udostępniane użytkownikom za opłatą przez operatorów floty samochodów, zwykle na krótki czas – krótki kilkunastominutowy przejazd, godzinę lub dzień. To idealne rozwiązanie dla osób rzadko korzystających z samochodu lub chcących po prostu od czasu do czasu skorzystać z samochodu innego typu. Podkreśla się, iż system car-sharing ma pozytywny wpływ na organizację ruchu miejskiego, gdyż według statystyk na jeden samochód z car-sharingu przypada średnio 10 samochodów standardowych użytkowników. Ograniczenie liczby samochodów poruszających się po miejskich drogach to obecnie priorytet wielu miast – zakorkowane ulice, zanieczyszczenie powietrza to jedne z powodów, dla których miejskie władze poszukują alternatywy dla samochodów. Krakowskie MPK zwiększyło liczbę tramwajów i autobusów jednak nadal obserwujemy zatłoczone wagony i tłumy na przystankach. W obecnej sytuacji car-sharing wydaje się jednym z półśrodków, który może pomóc odciążyć zakorkowane drogi.

Traficar w Krakowie

Jak korzystać z Traficar?

Aby skorzystać z Traficar należy pobrać firmową aplikację na smartfona (dostępna w platformach App Store oraz Google play) i zarejestrować się w usłudze. Mapa w aplikacji pokaże samochody dostępne w okolicy. Po wyborze najbliżej znajdującego się pojazdu aplikacja wyświetli informacje o samochodzie (miejsce postoju, numer boczny) oraz wskaże najszybszą drogę do zaparkowanego auta. Zamówiony samochód czeka na kierowcę do 15 minut, po tym czasie zamówienie jest anulowane i auto znowu pokazuje się na mapie aplikacji jako dostępne.

Samochód otwieramy poprzez zeskanowanie kodu QR (czytnik w aplikacji) znajdującego się na bocznej szybie od strony kierowcy. Kluczyki odnajdziemy w schowku po stronie pasażera (po skończonej jeździe należy je pozostawić w tym samym miejscu).

Jak rozliczana jest usługa car-sharing w Traficar?

Podobnie jak w usłudze UBER również w Traficar należy podać numer karty płatniczej, z której po zakończonym kursie pobierana jest opłata naliczona w oparciu o czas i przejechane kilometry (opłaty za paliwo oraz płatne strefy parkowania są wliczone w cenę wynajmu). Ile kosztuje przejechanie jednego kilometra oraz jedna minuta za kółkiem? Koszty są następujące:

- 0,80 zł / km – opłata za każdy rozpoczęty kilometr

- 0,50 zł / min – opłata za minutę jazdy Traficarem

- 0,10 zł / min – opłata za postój gdy zostawiasz samochód, aby później do niego wrócić.

Przykładowa wycena kursu z miasteczka studenckiego na zapiekanki na Kazimierzu to około 10 zł brutto.

Docelowo Traficar ma objąć swoim zasięgiem największe miasta w Polsce jak np. Warszawa, Wrocław, Poznań.

Udostępnij