Turystyka

Co warto zwiedzić w Krakowie?

Redakcja Cracovian.pl
lis 6 2016

co zwiedzić w Krakowie?

Kraków to niezwykle piękne miasto z bogatą historią, posiadające wiele zabytków oraz innych atrakcji turystycznych. Śmiało można stwierdzić, że jest to czołowe miasto w Polsce pod względem turystyki. Świadczą o tym liczby – w 2015 roku Kraków odwiedziło 10 050 000 turystów[1]. Dla porównania w zeszłym roku Wrocław odwiedziło 1,39 mln[2], a Warszawę blisko 8,5 mln osób[3]. Co zatem przyciąga turystów do stolicy Małopolski?

Zabytki i atrakcje Krakowa

Liczba zabytków i innych atrakcji turystycznych w najpopularniejszym mieście Małopolski jest tak duża, że trudno zwiedzić wszystko w ciągu jednego dnia. Mamy jednak nadzieję, że poniższy artykuł posłuży zamierzającym zwiedzić Kraków niezależnie czy będzie to jedniodniowa wycieczka czy też kilkudniowy maraton po ulicach miasta.

Zamek Królewski na Wawelu

Jeżeli chcemy odnaleźć kolebkę Krakowa to właśnie wzgórze wawelskie jest miejscem, od którego powinniśmy rozpocząć zwiedzanie. Specyficzne ukształtowanie terenu i zakole rzeki zapewniały mieszkańcom tego miejsca naturalną obronę już od czasów prehistorycznych. W X wieku Wawel był już liczącym się ośrodkiem władzy, a także jednym z najważniejszych ośrodków chrześcijaństwa. Świadczy o tym chociażby liczba zachowanych reliktów romańskich budowli sakralnych z okresu X-XI wieku. Jak na ówczesne czasy Kraków rozwijał się bardzo szybko. Pod tym względem w Europie dorównywała mu jedynie czeska Praga. Rosnąca pozycja Krakowa sprawiła, że miasto stało się główną siedzibą polskich władców, którzy koronowali się na Królów Polski w katedrze Wawelskiej. Pierwsza udokumentowana koronacja nastąpiła w 1320 roku, podczas której nowym królem ziem polskich został Władysław Łokietek. Za czasów kolejnego króla – Kazimierza Wielkiego, syna Łokietka rozpoczął się okres świetności Wawelu. Rozbudowany gotycki zamek był świadkiem m.in. takich wydarzeń jak wnuczki króla Kazimierza Elżbiety z cesarzem Karolem IV. Przy tej okazji do Krakowa zawitali królowie i książęta, a tu zostali ugoszczeni przez zamożnego mieszczanina Wierzynka.

Zamek Królewski na Wawelu

Dalsze dzieje wzgórza wawelskiego to panowanie Jadwigi i Władysława Jagiełło, okres renesansu i zmiany architektoniczne pałacu, które możemy oglądać do dziś. W 1595 roku miał miejsce pożar, w którym ucierpiało jedno ze skrzydeł budowli. Ówczesny król Zygmunt III Waza odbudował uszkodzony fragment budowli w stylu wczesnobarokowym.

Zamek przetrwał czasy zaborów i okupacji niemieckiej podczas II Wojny Światowej jednak nie cały kompleks zachował się w całości. Okupanci zburzyli niektóre budowle oraz wywieźli liczne zabytki. Pomimo tego, zamek udało się przywrócić do dobrego stanu i dziś nadal możemy podziwiać jego piękno[4].

katedra na wawelu

Podsumowując Zamek Królewski na Wawelu to przede wszystkim różnorodność stylów architektonicznych, odrestaurowane i bogate w eksponaty wnętrza oraz obiekty sakralne – Katedra wawelska, grobowce królewskie, które warto zobaczyć.

Zasady zwiedzania ekspozycji zamkowych – bilety, rezerwacje, godziny zwiedzania: http://wawel.krakow.pl/pl/op/96/EKSPOZYCJE-STALE-godziny--ceny

Stare Miasto – podążając śladami królewskiego orszaku

Wędrówka ulicami Starego Miasto zaprowadzi nas do miejsc, którymi niegdyś królewska świta przejeżdżała w drodze do wzgórza wawelskiego. Zwiedzanie rozpoczynamy od zabytkowego, zbudowanego w okresie barokowym kościoła św. Floriana przy placu Matejki na Kleparzu. Idąc dalej w stronę rynku głównego, wzdłuż placu i przekraczając ul. Basztową dotrzemy do miejsca, w którym kończyły się dawne fortyfikacje Krakowa. Tutaj warto zatrzymać się przy pięknym obiekcie jakim jest zbudowana w XV wieku forteca obronna otoczona fosą, czyli tzw. Barbakan. Barbakan to również obiekt muzealny, który warto zwiedzić.  Możemy udać się tam w okresie letnim (kwiecień – październik) . Spoglądając w lewo oraz w prawo zobaczymy ciągnące się dawne mury Krakowa a przed nimi okalające fortyfikacje planty biegnące wokół rynku.

Kościół Mariacki

Mijając Barbakan dojdziemy do XIV-sto wiecznej Bramy św. Floriana, czyli Bramy Floriańskiej, która otwiera drogę do rynku głównego. Stąd biegnie ul. Floriańska, która doprowadzi nas na Krakowski Rynek. Idąc ul. Floriańską warto zwolnić kroku i podziwiać urokliwe kamienice z przeróżnych epok. W jednej z nich zamieszkiwał niegdyś Jan Matejko. Wnętrze kamienicy zostało zachowane w niezmienionym stanie i udostępnione turystom jako muzeum. W dalszej części ul. Floriańskiej napotkamy również na Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Po dotarciu do Rynku Głównego w oczy rzucają się trzy niezwykłe obiekty – Sukiennice, Wieża Ratuszowa oraz Bazylika Mariacka. Zbudowany w stylu gotyckim kościół to świątynia o unikatowych walorach nie tylko na skalę Polski ale i Europy. Będąc w Krakowie nie sposób nie wejść do wnętrza bazyliki choć by po to, aby podziwiać największy w Europie gotycki ołtarz wykonany przez Wita Stwosza. Norymberski artysta poza ołtarzem wykonał również niezwykle przejmujące dzieło jakim jest XV-sto wieczny krucyfiks. Ponadto warto zwrócić uwagę także na renesansowe cyborium wykonane przez Jana Marie Padovano, piękne polichromie autorstwa Jana Matejki, nagrobki mieszczan czy barkowe wyposażenie.

Sukiennice

Kolejny punkt na mapie Krakowa to Sukiennice – obiekt w rodzaju hali targowej wybudowany w średniowieczu. Sukiennice zmieniały swój kształt w ciągu epoki, na początku były to zaledwie dwa rzędy drewnianych Kraków bez zadaszenia. Obecny kształt to wynik prac przeprowadzonych w renesansie. Na skutek pożaru Sukiennice należało odbudować, wówczas do projektu zostali zaangażowani znakomici artyści -  Jan Maria Padovano oraz Santi Gucci. Pierwszy z nich to autor arkadowych podcieni, z kolei drugi zaprojektował attyki i maszkarony do dziś zdobiące budowlę. Obecnie obiekt nadal spełnia funkcję handlową – pod dachem Sukiennic znajdują się liczne stoiska, w których można nabyć rozmaite przedmioty. Na piętrze budynku znajduje się z kolei Galeria Malarstwa Polskiego Muzeum Narodowego w Krakowie, którą warto obejrzeć. Wśród licznych dzieł występuje wiele obrazów autorstwa Jana Matejki.

Krakowski rynek z lotu ptaka

Opuszczając Sukiennice warto przejść pod wieżę ratuszową. Niestety tylko ona pozostała po wyburzonym w XIX stuleciu kompleksie ratuszowym jednak na wieżę można wejść, aby podziwiać stamtąd panoramę Krakowa, która z tego miejsca zapiera dech w piersiach. Godna uwagi jest również sama architektura wieży, która stanowi świadectwo gotyckiego budownictwa miejskiego w Polsce.

Dorożka na rynku w Krakowie

Podziemia Rynku w Krakowie - muzeum

Pod Krakowskim Rynkiem obecnie znajduje jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta w Krakowie. Do Muzeum możemy się dostać przez Sukiennice. Na terenie Muzeum znaleźć możemy ekspozycję stałą, która ukazuje tożsamość Krakowa oraz te czasowe. Muzeum jest godne polecenia i uwagi, jako że jego zbiory są unikatowe a sama ekspozycja jest prezentowana w sposób nowoczesny i szalenie interesujący. Dla zwiedzających dostępne są prezentacje multimedialne, co przyciąga zarówno dzieci jak i dorosłych. Sam klimat tego miejsca jest niebywały i nieporównywalny z niczym innym. Wewnątrz Muzeum można się poczuć jak w czasach średniowiecznych. W Muzeum mamy także okazję zobaczyć elementy ekspozycji pokazane dzięki urządzeniom holograficznym i ekranom dotykowym. Jednak takie eksponaty jak monety, ceramika, dekoracje są pokazane w sposób prosty i przystępny.

Krakowski Rynek to miejsce magiczne i przepełnione swoistym klimatem, który udziela się niemal każdemu kto po raz pierwszy znajdzie się w tym miejscu. Liczne restauracje z ogródkami w lecie wypełnione do ostatniego stolika, gołębie (nieodłączny element krakowskiego krajobrazu), piękne dorożki, stragany, kiermasze, koncerty, uliczni artyści, monumentalne budowle – to wszystko tworzy cudowną atmosferę i zatrzymuje turystów w tym miejscu. Z pewnością należy zainteresować się również klimatycznymi uliczkami odchodzącymi od rynku – Bracka, św. Anny, Grodzka, Szewska, Tomasza, Mikołajska – to jedne z ulic, którymi warto przejść.

Przemierzając dalej królewski trakt z Krakowskiego Rynku przechodzimy do ulicy Grodzkiej, czyli jednej z najliczniej uczęszczanych ulic w Krakowie. Po drodze napotkamy Plac Wszystkich Świętych, którego nazwa pochodzi od niegdyś stojącego tam kościoła pod tym wezwaniem. Przy placu nie sposób zauważyć monumentalnych świątyń – bazylik i klasztorów Dominikanów oraz Franciszkanów. Każda z świątyń jest warta odwiedzenia. Biegnąca dalej ulica Grodzka zaprowadzi nas wreszcie do głównej świątyni podgrodzia, tj. kościoła św. Andrzeja oraz pierwszego barokowego kościoła w Krakowie pod wezwaniem śś. Piotra i Pawła. Przed fasadą kościoła ustawione są wspaniałe rzeźby apostołów. Z tego miejsca nasza droga zmierza już ku wzgórzu zamkowemu, do którego najlepiej dojść ul. Kanoniczą, na której niegdyś zamieszkiwał Karol Wojtyła.

Krakowskie tramwaje nocą

Krakowski Kazimierz - spuścizna żydowskiej kultury

Jak pisaliśmy wyżej, Kazimierz niegdyś był samodzielnym miastem ulokowanym zaraz przy Krakowie, którego lokacji w XIV wieku dokonał Kazimierz Wielki. Obecnie stanowi jedną z dzielnic starego miasta w Krakowie i jest symbolem religii chrześcijańskiej oraz żydowskiej. To właśnie Kazimierz przez wieki był żydowską osadą, miejscem przenikania się różnych kultur, w którym ludzie potrafili żyć ze sobą w symbiozie. Niestety, żniwo jakie zebrała II Wojna Światowa ​sprawiło, że krakowski Kazimierz nigdy nie odzyskał już dawnego blasku jednak wraz zbiegiem czasu zaczęto nawiązywać do przedwojennego Kazimierza, odtwarzać to co zostało utracone przez wojnę, pielęgnować żydowskie tradycje chociażby poprzez coroczny Festiwal Kultury Żydowskiej (Więcej na trasa zabytków żydowskich kraków​www.jewishfestival.pl). Dzięki temu dziś możemy podziwiać uroki Kazimierza i poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca. Co zatem warto zobaczyć będąc w dawnej dzielnicy żydowskiej?

Zwiedzanie Kazimierza proponujemy rozpocząć zgodnie z planem trasy zabytków żydowskich, która bierze swój początek w Centrum Kultury Żydowskiej na ul. Meiselsa 17. Następnie trasa wiedzie ku pięknym żydowskim świątyniom - Synagogi Kupa na ul. Warszauera, Synagogi Tempel na ul. Miodowej, Synagogi Izaaka na ul. Jakuba i do największej krakowskiej synagogi czyli Wysokiej Synagogi na ul. Józefa. Idąc dalej kierujemy się w stronę ul. Szerokiej, gdzie dojdziemy do niezwykle cennej świątyni jaką jest Stara Synagoga będąca najstarszą budowlą żydowską w Polsce. Obecnie w Starej Synagodze znajduje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Warto zatrzymać się tu na dłużej i obejrzeć wystawę poświęconą historii i kulturze Żydów krakowskich. Nieopodal znajduje się również historyczny kirkut - XV-sto wieczny cmentarz.

Wędrując kolejnymi ulicami Kazimierza takimi jak: Bożego Ciała, Estery, Nową czy wreszcie docierając na Plac Nowy nie sposób nie zauważyć urokliwych kamienic, restauracji serwujących tradycyjne żydowskie dania czy....ekskluzwnych hoteli. W ostatnich latach Kazimierz i Podgórze - dawne dzielnice przemysłowe - zaczęły się mocno rozwiajać. Coraz mniej dziwi zatem widok ekskluzywnego hotelu pomiędzy wiekowymi kamienicami pamiętającymi czasy o wiele odleglejsze niż II Woja Światowa. 

Restauracje na Kazimierzu

(fot. Łukasz Szafraniec)

Przy ul. Św. Wawrzyńca znajduje się stara zajezdnia tramwajowa, która obecnie mieści w sobie siedzibę Muzeum Inżynierii Miejskiej. Można obejrzeć tutaj zabytkowe autobusy i tramwaje. To nie lada gratka dla entuzjastów starych środków komunikacji. Z kolei lubujący się w sztuce nie mogą opuścić ul. Józefa gdzie znajdują się liczne galerie sztuki, antykwariaty czy kramy z pamiątkami. 

Maluch ul. józefa kraków

(fot. Łukasz Szafraniec)

Warto również przejść przez Wisłę do dzielnicy Podgórze, która była świadkiem tragicznych wydarzeń podczas II Wojny Światowej kiedy to naziści zgotowali tragiczny los krakowskim Żydom.  Możemy podążyć Trasą Historii Podgórza wiodącą przez Plac Bohaterów Getta, aptekę Pod Orłem aż do pozostałości obozu koncentracyjnego w Płaszowie.  

Fabryka Oskara Schindlera

Obok Podgórza znajduje się inna dzielnica Krakowa - Zabłocie, gdzie nie sposób ominąć Fabryki Oskara Schindlera. Jest to fabryka, która pierwotnie produkowała emalię. Później przejął ją Oskar Schindler, który zasłynął jako nieustraszony człowiek, który pomagał Żydom w czasie okupacji. Ten niemiecki przedsiębiorca wpisywał wszystkich swoich żydowskich pracowników na specjalną listę i dbał o ich bezpieczeństwo i dobrobyt. Wzruszająca wystawa muzeum poświęcona jest okresowi okupacji miasta Krakowa. Fabryka Schindlera w poruszający sposób opowiada tragedie ludzkie.

MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej

Skoro dotarliśmy do Zabłocia, warto pójść także do Muzeum Sztuki Współczesnej - MOCAK. Otwarcie muzeum datuje się na 2011 rok. MOCAK stanowi skrót od angielskiej nazwy Museum of Contemporary Art in Krakow, co pokazuje jego międzynarodową rangę. W muzeum znajdziemy dzieła tworzone przez artystów z końca XX wieku i początku naszego wieku. Muzeum nie zajmuje się jedynie dbaniem o ekspozycję. Jest tam także biblioteka, księgarnia, kawiarnia i archiwum. Od 2011 roku to centrum kulturowe rozpoczęło wydawanie czasopisma o nazwie „MOCAK Forum”, które rozprawia o sztuce zarówno w zakresie teoretycznym jak i praktycznym. Do zadań muzeum należy również przeprowadzanie projektów badawczych jak i przedsięwzięć edukacyjnych jak przykładowo wykłady, projekcje filmów, organizacja dyskusji z ludźmi ważnymi dla świata sztuki. 

Krakowska Skałka

Krakowską Skałką nazywamy Bazylikę Michała Archanioła i Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Jest to kilka obiektów sakralnych, jeden klasztor oraz jeden kościół. Zlokalizowane są one nieopodal Zamku Królewskiego na Wawelu, w pobliżu Wisły. Krakowska Skałka nazywana jest także Panteonem Narodowym. W najbliższym otoczeniu Bazyliki znaleźć można Sadzawkę Świętego Stanisława. Pewne źródła podają, że niegdyś było to miejsce odprawiania obrządków pogańskich. Na szczególną uwagę zasługuje także krypta, w której pochowani są wybitni Polacy, którzy przysłużyli się dokonaniom nauki i kulturze.

Kopiec Krakusa

Kopiec Krakusa to jeden z pięciu obiektów tego typu mieszczących się w Krakowie. Kopiec jest wysoki na ponad dwieście metrów. Jest położony w odległości około dwóch tysięcy metrów od Zamku Królewskiego na Wawelu. Jest to bardzo znaczący obiekt, o czym świadczy to, że okna Sali Poselskiej ulokowane są właśnie w kierunku Kopca Krakusa. Sala Poselska wpisała się w dzieje Polski, ponieważ podjęto w niej wiele decyzji ważnych dla losów Polski. W legendach możemy znaleźć informacje, jakoby synowie księcia Kraka zbudowali Kopiec Krakusa a później pochowali go w nim. Jednak żadne wiarygodne źródła historyczne nie podają czasu wybudowania Kopca ani jego faktycznego przeznaczenia. Około dwustu lat temu ten obiekt był elementem austriackich fortyfikacji i dlaczego też otoczony został murem oraz fosą. 

Co można zobaczyć za darmo w Krakowie? Nasze propozycje

Poszukujesz jakiś darmowych atrakcji? Może koncert w klubie Awaria? A może masz ochotą na wycieczkę ulicami Krakowa w towarzystwie przewodnika? Jeśli jesteś amatorem darmowych atrakcji, gwarantujemy, że na pewno nie zawiedziesz się na Krakowie. Na naszej specjalnej liście znajdziesz aż 24 pozycje ciekawych rzeczy, które możesz robić w Krakowie kompletnie za darmo. Ponadto, w Krakowie jest wiele muzeów, które proponują zwiedzanie za darmo w wybrane dni lub inne warte uwagi atrakcje. 

Muzeum Bursztynu

Jeśli jesteś amatorem tego typu atrakcji, Muzeum Bursztynu będzie zdecydowanie dla Ciebie. Zbiory muzealna opiewają na współczesną biżuterię wykonaną z bursztynu, a także te starsze, historyczne wzory. Wyeksponowano także przedmioty codziennego użytku, jednak można zobaczyć tutaj wiele bursztynowych dzieł sztuki, na przykład rzeźny wykonane z tego materiału. Co więcej, obok gablot z eksponatami znajdują się kawałki tego surowca, które można zobaczyć na własne oczy i z bliska. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest Laboratorium Bursztynu. Laboratorium wyposażone jest w spektrometr, dzięki któremu mamy możliwość sprawdzenia, czy nasza biżuteria wykonana z bursztynu jest autentyczna. Jest to obiekt unikalny, gdyż żadne inne miejsce w Krakowie nie oferuje tego typu usługi, a w całej Polsce znajdziemy tylko dwa inne urządzenia badające prawdziwość bursztynu. Dzięki uprzejmości PAN Muzeum Ziemi z Warszawy zbiory Muzeum w Krakowie wzbogaciło się o ekspozycję stałą o nazwie: „Bursztyn – jego piękno i dzieje”. Muzeum to także miejsce dodatkowej edukacji dla młodzieży szkolnej.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych Ulica

Jest to impreza odbywająca się cyklicznie na ulicach Krakowa od 1988 roku. Za organizację tego jednego z najstarszych festiwali w Europie Środkowej odpowiedzialny jest krakowski Teatr KTO. Festiwal organizowany jest w lipcu, w kilku miejscach, na różnych scenach. W jego ramy wchodzą liczne spektakle, spotkania autorów, artystów i ludzi związanych z teatrem z publicznością. Odbywają się także projekcje filmów, nieco bardziej niszowych, lecz tak samo interesujących. Festiwal to także inne i niezliczone wydarzenia związane z muzyką i kulturą. Dodatkowo, od 2007 roku, każdy festiwal różni się od pozostałych za sprawą wyboru tematu przewodniego, co dodaje mu kolorytu i różnorodności. Przykładowo, w ostatnich latach tematem był na przykład: „Klaun, boski pomazaniec”.

Koncerty w klubie Awaria

Na terenie tego klubu bardzo często odbywają się koncert za darmo. Jest to zwykle muzyka rozrywkowa. Trzeba jednak pamiętać o wcześniejszej rezerwacji stolika i nie może być to później niż p

Jarmark świętojański

Jest to impreza organizowana co roku przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Jest to impreza plenerowa, mająca miejsce latem, w czerwcu. Miejsce jarmarku to okolica Zamku na Wawelu. Wtedy to nieopodal siedziby królów wyrasta miasteczko namiotów. Przebywają tam artyści i rzemieślnicy. Podczas imprezy zajmują się oni prezentacją pięknych i starodawnych polskich tradycji. Podczas jarmarku świętojańskiego każdy możne dowiedzieć się nieco więcej o dawnych polskich tańcach, kuchni regionalnej, rzemiośle i sztuce wojennej polskich wojów. Zakupić można rozmaite wyroby jak na przykład: staropolskie potrawy, zabawki wykonane ręczne itd. Jarmark to miejsce, gdzie inscenizowane są bitwy przez miłośników historii. gonitwy i łucznictwo. Warto przyjść tutaj ze swoim dzieckiem na warsztaty pisania za pomocą gęsiego pióra, można przygotować razem podpłomyki, nauczyć się składania ukłonów dworskich. Warto spróbować swoich sił w konkursie na najpiękniejszy wianek, gdzie najlepszy autor wygrywa wycieczkę zagranicę.

Cracow Free Walking Tours

Jest to wspaniała inicjatywa, która ma wiele zalet. Otóż każdy może zwiedzić ulice Krakowa z wykwalifikowanym przewodnikiem, zadać mu pytania, dowiedzieć się czegoś więcej. Taka wycieczka zapewni nas, że nie ominęliśmy żadnego ważnego miejsca. Przewodnicy przeprowadzają wycieczkę w języku angielskim, tak więc mamy okazję poznać fantastycznych ludzi z całego świata i dodatkowo szlifować znajomość tego języka obcego. Dostępne jest wiele opcji wycieczek: w okolice Podgórza, wycieczki szlakiem polskich potraw lub śladem Krakowskich Żydów. By wziąć udział w wycieczce wystarczy jedynie stawić się na miejscu zbiórki czy obok kościoła Mariackiego. Nie potrzebne są żadne bilety wstępu, a za wycieczkę płacisz na koniec przewodnikowi tyle ile uważasz za stosowane. Jest to świetna propozycja dla osób, które mają nieco mniejszy budżet. 

Pałac Biskupa Erazma Ciołka

W tym pałacu znaleźć można ekspozycję gotyckich rzeźb i obrazów. Wystawa wzbogacona została o dzieła z okresu nowożytności. Warto odwiedzić Pałac ze względu na najstarsze epitafium obrazowe w Małopolsce – pamięci rycerza Wierzbięty z Branic. W tym miejscu mamy okazję zobaczyć wiele ikon i odrestaurowaną piwnicę Pałacu. 

Tęczowe Schody

Są to unikalne schody składające się  z 55 schodów, z czego każdy ozdobiony jest inną sentencją. Są one często zabawne, dodatkowo miłym dla oka jest to, że każdy stopień pomalowany jest na inny kolor. Ten niebanalny element Krakowa to efekt konkursu na najbardziej pomysłowe zagospodarowanie przestrzeni miejskiej. 

Apteka Pod Orłem

Jest to historyczna krakowska apteka, ponieważ była ona jedyną na ternie getta w Krakowie. Jej właściciel to jedyny Polak, który przez cały okres istnienia getta mieszkał w nim. Miejsce zostało docenione przez Stevena Spielberga, który ujął to miejsce w filmie: "Lista Schindlera".

Kamienica Hipolitów

Jest to dwupiętrowy budynek podlegający pod Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Jest to dom należący niegdyś do rodziny Hipolitów. Znaleźć tam możemy  salon, przedpokój, pokój panienki, pokój babci a nawet pokój kolekcjonera.

Muzeum Lotnictwa Polskiego

Budynek tego muzeum jest w kształcie skrzydła. Położone jest na terenie  jednego z najstarszych europejskich lotnisk a zarazem pierwszego lotniska w niepodległej Polsce. Wystawa pokazuje śmigłowce, części samolotów i motoszybowce.

o 20.00. Zapłacić musimy tylko za napoje takie jak na przykład: kawa, herbata, soki i najróżniejsze alkohole: od shotów, po drinki, wino, whisky itd. Na muzykę w klubie Awaria możemy liczyć już od samego rana, jednak dla amatorów sportu również znajdzie się coś dobrego, ponieważ w klubie Awaria znajdują się dwa ekrany rozwijane a na nich relacje z najważniejszych rozgrywek sportowych. 

Ciekawostki związane z Krakowem:

1. Przed lokacją granice Krakowa wyznaczał tzw. okół (ufortyfikowanie podgrodzie) biegnący wokół zamku i rozciągający się aż do dzisiejszego Placu Wszystkich Świętych. Wokół Okołu powstawały liczne mniejsze osady.

2. Ul. Grodzka to jedyna ulica na Starym Mieście, która biegnie pod kątem ostrym. Wszystkie pozostałe ulice tworzą szachownicę i przecinają się pod kątem prostym.

3. Kazimierz Wielki władający ziemiami polskimi w XIV wieku ulokował obok Krakowa dwa mniejsze miasta – Kazimierz nazwane od własnego imienia oraz Kleparz. Dziś stanowią one dzielnice Krakowa.

4. Kleparz nazywany był również Florencją, a to ze względu na kolegiatę św. Floriana i znajdujące się tam relikwie świętego, patrona strażaków.

5. Przy tworzeniu ołtarzu w Bazylice Mariackiej Wit Stwosz wykorzystał żywych modeli w postaci mieszkańców ówczesnego Krakowa. Artysta tak precyzyjnie oddał ich fizjonomie na swoich rzeźbach, że dziś figury z ołtarza służą naukowcom jako obiekty do badań nad stanem zdrowia mieszkańców późnośredniowiecznego Krakowa.

6. Stare przysłowie mówi, że „Gdyby Rzym nie był Rzymem, Kraków byłby Rzymem”.

 

[1] http://krakow.pl/aktualnosci/195977,32,komunikat,rekordowy_rok_dla_turystyki_w_krakowie.html

[2] http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,20456629,turysci-lubia-wroclaw-w-zeszlym-roku-rekord-a-teraz-moze-byc.html

[3] http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/turystyka-w-warszawie-raport-2015

[4] http://wawel.krakow.pl/pl/op/3/Historia-wzgorza-wawelskiego

Udostępnij